Wykład inauguracyjny doktora honoris causa UE, prof.Marka Belki

28 września 2011 roku odbyła się 65. już inauguracja roku akademickiego na naszej uczelni.Tegoroczne wydarzenie miało szczególnie uroczysty charakter. Punktem kulminacyjnym uroczystości było nadanie tytułu doktora honorowego profesorowi Markowi Belce. Laureat wygłosił wykład na temat "Polska droga do ero"
Wykład  podzielony był na dwie części. W pierwszej profesor Marek Belka zadał pytania o przyczyny kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, w drugiej – o członkostwo Polski w tej strefie.

Przyczyny kryzysu zadłużeniowego w strefie euro

Profesor Marek Belka uważa, że główną przyczyną trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się strefa euro w ostatnim czasie, jest niedostatek koordynacji polityki gospodarczej. Od lat pisał o tym Paul De Grauwe. Prawie od samego początku – od momentu utworzenia strefy euro – zaczął się proces różnicowania się konkurencyjności gospodarek wewnątrz strefy euro, powodujący stałe pogarszanie się konkurencyjności kilku jej gospodarek w stosunku do gospodarki niemieckiej. Proces stopniowej utraty konkurencyjności przez część krajów strefy euro wzmacniały występujące w ich gospodarkach niestabilne boomy kredytowe na rynkach hipotecznych – przekonywał Laureat.

Cały artykuł poświęcony wystąpieniu Laureata znajdziecie państwo w 11 numerze PORTALU na str.17