NZS świętował XXX-lecie swojego istnienia

W dniach 18-20 marca miały miejsce główne uroczystości związane z XXX-leciem rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

Prace nad obchodami rozpoczęły się już w czerwcu zeszłego roku, a głównym ich ośrodkiem stał się Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Powołano Komitet Organizacyjny Obchodów, na którego czele stanęła Hanna Kozubal z NZS UE.

18 marca w Sali Senatu Politechniki Wrocławskiej odbyły się obrady Komisji Krajowej NZS, które uroczyście otworzył Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ "Solidarność".

Główne uroczystości miały miejsce 19 marca. Rozpoczęły się mszą w Kościele św. Macieja w intencji NZS, celebrowaną przez ks. Mieczysława Malińskiego. Następnie w Auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu spotkali się uczestnicy ruchu NZS działający we wszystkich trzech dekadach istnienia zrzeszenia. Obchody uświetnili swoim udziałem m.in.: Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia,  Aleksander Skorupa, wojewoda dolnośląski,  Rafał Jurkowlaniec, marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz dawny przywódca dolnośląskiej NSZZ "Solidarność" – Władysław Frasyniuk, założyciel Solidarności Walczącej – Kornel Morawiecki, pierwszy przewodniczący NZS – Jarosław Guzy. Większość osób poproszonych o wystąpienie miała w swoim życiorysie aktywność w NZS, które jak podkreślali mówcy, ukształtowało ich świadomość polityczną i społeczną.

Relację z obchodów (autorstwa Wojciecha Kasprzyka) przeczytacie Państwo w Kwartalniku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu PORTAL nr 9, str. 17 ( w wersji drukowanej str. 15)