XIII Dolnośląski Festiwal Nauki na Uniwersytecie Ekonomicznym

Przestępstwa finansowe w biznesie elektronicznym? Bioinspiracja w informatyce biznesowej? Tego nie dowiecie się w szkole – tego dowiecie się tylko na DFN

– Drogie dzieci. Spotykamy się, żeby porozmawiać o Wrocławiu, dowiedzieć się wielu ciekawostek o wrocławskim rynku. Chciałabym, żebyście umieli promować nasze miasto. Czy wiecie, co to znaczy PROMOWAĆ?

– Taak! Sprzedawać po niższej cenie!

Czy ktoś wobec takiego dictum wątpi o potrzebie edukacji ekonomicznej od najmłodszych lat?

– Nie będziemy niczego sprzedawać. W zamian obiecuję Wam, że dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, które możemy wykorzystać w ZACHWALANIU naszego miasta. Promować, to właśnie znaczy zachwalać.

Tak zazwyczaj zaczynają się spotkania "Ryneczek mój kochany" z dziećmi z wrocławskich szkół, prowadzone w ramach tzw. Pokazów Interaktywnych DFN od 2008 roku. Wrocławskie maluchy w trakcie spotkań uczą się o historii ich miasta, o podstawach marketingu i poznają naszą uczelnię jako miejsce swoich przyszłych studiów.

pokazy_interaktywne-sp_85
img_8593

To tylko jedna z wielu inicjatyw edukacyjnych pracowników i studentów naszej uczelni, którymi może pochwalić się Dolnośląski Festiwal Nauki organizowany na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W tegorocznym programie znalazły się także inne oferty edukacyjne dla najmłodszych: wykłady pracowników Katedry Technologii Chemicznej pt. "Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda czyli czym należy się kierować przy wyborze pasty do zębów", "Narząd zmysłów wrogowie czy sprzymierzeńcy producenta?", wycieczki pt. "Uczymy się promować nasze miasto". Dla starszych słuchaczy przygotowaliśmy ponad 20 imprez. Program obejmował wystawy, wycieczki, prezentacje, laboratoria, warsztaty. Uczestniczyliśmy zarówno w pokazach interaktywnych organizowanych w szkołach, Parku Wiedzy – imprezie plenerowej, jak i edycji stacjonarnej oraz imprezach w regionie. Z tej okazji co roku mury uczelni odwiedza ponad 1,5 tys. młodych słuchaczy, uczniów szkół wrocławskich oraz dorosłych pasjonatów nauki.

W związku z ogłoszeniem roku 2010 Międzynarodowym Rokiem Różnorodności Biologicznej DFN odbył się pod hasłem "Piękno różnorodności”.

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbywał sie w dniach 20-22 września, a w Jeleniej Górze w dniu 8 października. 7 października także goście festiwalu w Bystrzycy Kłodzkiej mieli okazję wysłuchać wykładu naszego pracownika WGiT pt. "Elementy promocji miast i regionów".

"Bioinspiracja w informatyce biznesowej – sieci neuronowe, algorytmy genetyczne i boty", "Distance learning dzisiaj i jutro", "Przestępstwa finansowe w biznesie elektronicznym", "Amerykańscy naukowcy udowodnili, że..." – to tematy, które pobudziły wyobraźnię i głód wiedzy najbardziej zdystansowanych do ekonomii młodych ludzi.

boty-21.09-ue  boty-21.09

Niezwykle bogatą ofertę edukacyjną przygotował Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny. Młodzież licealna bardzo chętnie uczestniczy zarówno w proponowanych laboratoriach ("Tajemnicze reakcje red-oks", "Bioróżnorodność drobnoustrojów", "O świeceniu ciał – luminescencja"), jak i w ciekawych wykładach.

ue-lumin
przeciwutleniacze3

W festiwalu mogą brać udział także pozawydziałowe jednostki, jak to już po raz czwarty robi Biuro Karier i Promocji Zawodowej przygotowujące cykl warsztatów. Możemy nauczyć się "Jak mówić, żeby nas słuchano, jak słuchać aby do nas mówiono" lub dowiedzieć się czegoś więcej o różnych technikach selekcji kandydatów na stanowiska pracy. W cyklu spotkań przygotowanych przez bibliotekę dowiedzieliśmy się "Czy opłaca się być noblistą?", a Studium Języków Obcych po raz drugi proponowało entuzjastycznie przyjętą w zeszłym roku – jeszcze przed zwycięstwem Hiszpanii w mistrzostwach w Piłce nożnej zabawę w język hiszpański "!A escena! Na scenę". Zaprosiliśmy do udziału w festiwalu także nowo utworzone dolnośląskie Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt Eko-straż, które zachęcało do dyskusji nt. "Zwierzę też człowiek. Prawo i ekonomia, a ochrona zwierząt w Polsce".

Co roku cieszymy się z wiernego grona sympatyków naszego festiwalu, staramy się wzbogacać ofertę, odpowiadać na potrzeby szkół. Nieustannie zachęcamy pracowników uczelni do zgłaszania pomysłów na kolejną edycję. Mile widziane są wykłady, pokazy, warsztaty prezentujące w przystępny sposób obszar badawczy katedry, a także własne pasje i dokonania. Udział w spotkaniach festiwalowych z ciekawą świata młodzieżą daje organizatorom dużą satysfakcję zawodową,

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Festiwalu Nauki. Organizatorem DFN na naszej uczelni jest Biuro Promocji.

Program XIII DFN na naszej uczelni