Ekonomii uczmy się od kołyski – wywiad z prof. Krzysztofem Jajugą

Rozmowa z prof. Krzysztofem Jajugą, pracownikiem naszej uczelni uhonorowanym wiosną 2012 roku tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Laureata najbardziej interesują dwa obszary naukowe: statystyczna i ekonometryczna analiza danych wielowymiarowych i mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych oraz analiza ryzyka finansowego z zastosowaniem modeli matematycznych.
Droga naukowa profesora Krzysztofa Jajugi jest ściśle związana z naszą uczelnią. Tu w 1979 roku ukończył studia na kierunku cybernetyka ekonomiczna i informatyka i rozpoczął swoja drogę zawodową w Instytucie Zarządzania Finansami, Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem Wydziału Zarządzania i Informatyki.

Tu piastował liczne stanowiska: w latach (1990-1996) był kierownikiem Katedry Ekonometrii , w okresie (1996-2006) kierownikiem Katedry Inwestycji Finansowych i Ubezpieczeń, od 2006 roku jest  kierownikiem Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami (1999-). W latach (1993-1999) pełnił  funkcję Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą.

W listopadzie 1982 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych (praca nt. Metody analizy wielowymiarowej w ilościowych badaniach przestrzennych), a w 1987 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W czerwcu 1992 roku, w wieku 36 lat otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Zachęcamy do lektury wywiadu z Laureatem w 13 nr PORTALU na str. 6 lub pdf

Pytamy między innymi:
  • Czy przedstawiciele nauki mogą mieć wpływ na decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej?
  • Czy możliwe jest wspólne budowanie nowych programów nauczania?
  • Jak Unia Europejska chroni swych obywateli przed praktykami parabanków?
  • Czy uważa Pan, że nasz rząd wspiera giełdę?