Ekonomii uczmy się od kołyski

Rozmowa z prof. Krzysztofem Jajugą, pracownikiem naszej uczelni uhonorowanym wiosną 2012 roku tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Laureata najbardziej interesują dwa obszary naukowe: statystyczna i ekonometryczna analiza danych wielowymiarowych i mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych oraz analiza ryzyka finansowego z zastosowaniem modeli matematycznych.
Droga naukowa profesora Krzysztofa Jajugi jest ściśle związana z naszą uczelnią. Tu w 1979 roku ukończył studia na kierunku cybernetyka ekonomiczna i informatyka i rozpoczął swoja drogę zawodową w Instytucie Zarządzania Finansami, Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem Wydziału Zarządzania i Informatyki. Tu piastował liczne stanowiska: w latach (1990-1996) był kierownikiem Katedry Ekonometrii , w okresie (1996-2006) kierownikiem Katedry Inwestycji Finansowych i Ubezpieczeń, od 2006 roku jest  kierownikiem Katedry Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami (1999-). W latach (1993-1999) pełnił  funkcję Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą.
W listopadzie 1982 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych (praca nt. Metody analizy wielowymiarowej w ilościowych badaniach przestrzennych), a w 1987 uzyskał stopień doktora habilitowanego. W czerwcu 1992 roku, w wieku 36 lat otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Zachęcamy do lektury wywiadu z Laureatem w 13 nr PORTALu na str. 6.
Pytamy między innymi o:
Czy przedstawiciele nauki mogą mieć wpływ na decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej? Czy możliwe jest wspólne budowanie nowych programów nauczania?
Jak Unia Europejska chroni swych obywateli przed praktykami parabanków?
Czy uważa Pan, że nasz rząd wspiera giełdę?

Kwartalnik PORTAL nr 13 dostępny jest także w wersji flash.