Finisz I edycji Szkoły Liderów Lokalnych

Data opublikowania: 08.06.2018 | aktualizacja: 13.06.2018

Uroczyste podsumowanie I edycji Szkoły Liderów Lokalnych pn. Lider Wyzwań Lokalnych.
certyfikaty_sll__3__16 czerwca 2018 r. uczestnicy projektu Szkoła Liderów Lokalnych pn. Lider Wyzwań Lokalnych spotkali się, aby podsumować jego efekty. Projekt był realizowany od patronatem władz województwa Dolnośląskiego i władz samorządowych. Studenci przedstawili swoje badania, analizy i propozycje zmian dla sześciu miast: Legnicy, Dzierżoniowa, Głogowa, Pieszyc, w gminach Świdnica i Strzelin. Ich wystąpieniom przysłuchiwali się goście, m.in.: Jerzy Michalak - członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Marek Ignor, prezes Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju oraz burmistrzowie gmin uczestniczących w projekcie. Uczelnię reprezentowali: rektor prof. Andrzej Kaleta, prorektor ds. współpracy z zagranicą prof. Bogusława Drelich-Skulska, koordynator ds. projektu dr hab. Alicja Zakrzewska-Półtorak, prof. UE – dyrektor Centrum Badawczo-Rozwojowego Samorządu Terytorialnego.
(podsumowanie koordynatora)
Prezentacje przedstawili:
  • Michał Gacek, Justyna Kinal, Olha Kravchuk (pod kierunkiem dr. Łukasza Olipry): Budowa wyciągu narciarskiego na szczyt Wielkiej Sowy jako inwestycja mająca ogromy wpływ na rozwój Gminy Pieszyce i wykorzystanie potencjału turystycznego Gór Sowich
  • Sandra Woszek, Beata Janus, Jan Szymczak, (pod kier. dr. Krzysztofa Bieguna): Centrum wolontariatu jako forma aktywizacji społeczności lokalnej w Gminie Świdnica
  • Paulina Walęcka, Sabina Prandota-Prandecka, Tomasz Czarnota (pod kier. dr Niki Derlukiewicz): Głogowska Strefa Współpracy-Inkubator Przedsiębiorczości” Gmina Miejska Głogów
  • Anna Miastkowska, Ernest Pociejowski, Paulina Sobiś (pod kier. dr inż. Letycji Sołoducho-Pelc): Ożywienie Dzierżoniowskiego Rynku
  • Izabela Figura, Alicja Korenik, Aleksandra Wrona (pod kier. dra Piotra Hajdugi): Promocja i integracja small biznesu branży hotelarskiej i restauracyjnej w Legnicy
  • Weronika Kwaśnik, Tomasz Prałat, Agnieszka Stokowska (pod kier. dr Małgorzaty Gałeckiej): Wzrost konkurencyjności firm z sektora MŚP na terenie Gminy Strzelin
Projekt był realizowany w dwóch etapach:
1) etap wykładowo-szkoleniowy składał się ze spotkań z liderami życia społecznego i gospodarczego (w formie wykładów połączonych z warsztatami) oraz szkoleń, w czasie których uczestnicy mieli możliwość podnoszenia umiejętności w zakresie komunikacji, negocjacji, technik analizy i rozwiązywania problemów, a także kształtowania kompetencji liderskich.
2) etap praktyczny był realizowany w ścisłej współpracy z wybranymi jednostkami samorządu terytorialnego. Wybrane JST określiły obszary problemowe – aktualne wyzwania, przed którymi stoją. Zadaniem studentów – uczestników Szkoły Liderów Lokalnych – podzielonych na kilkuosobowe zespoły było pozyskanie informacji na zaproponowany temat, dokładne zdiagnozowanie problemu oraz poprzez dialog i poznanie szczegółów proponowanie innowacyjnych rozwiązań wspierających rozwój gminy. Studenci przygotowali raporty zawierające diagnozę i analizę problemu oraz propozycje rozwiązań i zaprezentowali je zaproszonym przedstawicielom władz regionalnych i lokalnych na konferencji kończącej I edycję Szkoły Liderów Lokalnych. Każdy zespół przygotował raport dla jednej jednostki samorządu terytorialnego. Na obu etapach realizacji projektu studenci mieli wsparcie tutorów – kompetentnych pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.