XXII edycja DFN zainaugurowana na UEW

Data opublikowania: 20.09.2019 | aktualizacja: 20.09.2019

XXII DFN to 1500 warsztatów, wykładów, pokazów eksperymentów, spotkań z ciekawymi ludźmi promujących naukę, sztukę i kulturę, realizowanych w 11 miastach Dolnego Śląska, to ponad cztery tysiące prelegentów i wolontariuszy współorganizujących wydarzenia festiwalowe, to blisko sto pięćdziesiąt tysięcy uczestników.
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, po raz pierwszy w 22-letniej festiwalowej tradycji, był miejscem inauguracji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Andrzej Kaleta witając zgromadzoną publiczność podkreślał jak cenna, ważna i wyjątkowa jest ta międzyuczelniana i środowiskowa inicjatywa. Powinnością uczelni jest bowiem krzewienie wiedzy, tworzenie podstaw do dyskutowania, prezentowania prawd wynikających z rzeczywistych naukowych dokonań, przeciwstawianie się szerzeniu nieprawdziwych opinii zamieszczanych, m.in. w internecie. DFN jest inicjatywą, która skutecznie może nas wprowadzać w prawdę.

Środowiskowy Koordynator DFN prof. Ryszard Polechoński witając uczestników podziękował wszystkim współorganizatorom , którzy z wielką pasją opowiadają o owocach swojej kreatywności. Tegoroczne przewodniego hasło festiwalu między duchem a materią nawiązując do maksymy Hugona Steinhausa wyjaśniającej, że to matematyka pośredniczy między duchem a materią, wpisuje się w obchody Jubileuszowego Roku Matematyki.

2019-09-19_dfn_inauguracja_cd_(29)_1

Podczas inauguracji festiwalu mogliśmy wysłuchać hymnu, przed laty skomponowanego na tę okoliczność. W tym roku hejnał zabrzmiał w wykonaniu uczniów z klasy trąbki Marka Strońskiego i Aleksandra Zalewskiego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia.

Dawid Myśliwiec - założyciel i prowadzący kanał popularnonaukowy "Uwaga! Naukowy Bełkot" na Youtube opowiadał o odkrywcach poszukujących odpowiedzi na interesujące ich zjawiska i problemy, o odkryciach dokonanych przypadkiem oraz o wynikach eksperymentów prowadzących w ślepą uliczkę. Wystąpienie miało pokazać, że człowiek ma potrzebę zadawania pytań i szukania odpowiedzi, ale pasja badawcza i kreatywność nie zawsze prowadzi do efektywnego, twórczego rozwiązania.

Ciekawym wydarzeniem przyciągającycm publiczność było spotkanie z dr hab. inż. Agnieszką Orkusz, prof. UE (technolog żywności, Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny, i koordynator DFN na naszej uczelni) oraz mgr inż. Urszulą Kaim. Było stoisko prezentujące tematykę „Wykorzystanie owadów jadalnych w żywieniu człowieka”. Uczestnicy pokazu mogli spróbować pieczywa wytworzonego z dodatkiem mąki owadziej pochodzącej ze świerszcza domowego, a także jadalnych larw mącznika młynarka i pleśniakowca ślniącego.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest odbywającą się we wrześniu imprezą popularnonaukową, organizowaną przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk i środowiska pozauczelniane.
W trakcie prelekcji, warsztatów i zajęć w laboratoriach naukowcy starają się w zrozumiały dla wszystkich sposób prezentować osiągnięcia nauki.
Każdego roku, poza edycją stacjonarną we Wrocławiu, organizowane są październikowe sesje wyjazdowe w Legnicy, Zgorzelcu, Dzierżoniowie, Głogowie, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich oraz Bystrzycy Kłodzkiej.

Więcej o programie imprez festiwalowych na stronach

XXII Dolnośląski Festiwal Nauki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

STRONA XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki