Open Eyes Economy

Data opublikowania: 09.05.2019 | aktualizacja: 16.05.2019

8 maja 2019 na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu odbyła się konferencja „Kształtowanie kompetencji w gospodarce cyfrowej”  w ramach cyklu Open Eyes Economy. Inicjatorem spotkań umożliwiających wymianę idei i doświadczeń uczelni, przedsiębiorstw oraz studentów jest prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Cyfrowa transformacja przedsiębiorstw niesie ogromne wyzwania zarówno dla przedsiębiorstw –  przekształcając ich modele biznesu, pracowników – eliminując jedne zawody i kształtując nowe, jak również dla uczelni – skłaniając do budowania nowych profili kompetencji przyszłych pracowników wiedzy. Zdaniem ekspertów aż 50% wszystkich zawodów, w jakich będziemy pracować za 10 lat jeszcze nie istnieje.

Konferencja zebrała ponad dwustu uczestników, głównie menedżerów wrocławskich przedsiębiorstw. Partnerem biznesowym konferencji były przedsiębiorstwa sektora nowoczesnych usług biznesowych. Zatrudnienie w tym sektorze we Wrocławiu zbliża się obecnie do 50.000 osób, co stanowi blisko 20% całkowitej populacji miasta w wieku produkcyjnym mobilnym. Równocześnie ponad 90% pracowników to absolwenci szkół wyższych, a średnia wieku pracownika w sektorze to ok. 30 lat. Od samego początku istnienia sektora rośnie zaawansowanie usług, procesów i projektów realizowanych w Polsce. Początkowo dominujące zadania, związane z contact/call centers lub proste role transakcyjne, opierające się na przetwarzaniu danych stają się marginesem sektora. Jego nowoczesność i atrakcyjność opiera się na stosowanych w nich nowoczesnych technologiach, wykorzystywaniu i rozwijaniu najlepszych światowych praktyk oraz międzynarodowemu środowisku pracy.

W trakcie konferencji jej uczestnicy wysłuchali zarówno prelekcji reprezentantów głównych ośrodków akademicki jak i członków zarządów firm. Jednak dominującą formułą konferencji były panele dyskusyjne poświęcone kluczowym kompetencjom w dobie gospodarki cyfrowej jak również nowym atrakcyjnym ścieżkom kariery, jakie otwierają się dzięki cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.

Żywe i otwarte dyskusje panelowe pokazały nie tylko gdzie uczelnie i biznes się zgadzają, ale i gdzie mają różne zdania. Niezwykle wartościowym efektem tych dyskusji były wnioski dotyczące budowy nowych modeli i metod kształcenia przy współpracy uczelni i biznesu. Studenci uczestniczący w konferencji mogli zapoznać się zarówno z prezentowanymi trendami kluczowymi dla ich przyszłej kariery jak i konkretnymi propozycjami firm prezentujących się w kuluarach konferencji.

Konferencja została dofinansowana przez Miasto Wrocław.

Więcej o wydarzeniu

Tekst: prof. Grzegorz Bełz; zdjęcia: Paweł Mildner, Robert Jadach