Święto Uczelni 2019, inne niż zwykle

Data opublikowania: 09.03.2019 | aktualizacja: 11.03.2019

Tegoroczne – jedenaste już – Święto Uczelni miało wyjątkowy scenariusz. Świętowaliśmy z uhonorowaną tytułem doktora honoris causa dr hab. Anettą Zielińską, prof. UE, a finałem obchodów uroczystości stał się bezprecedensowy „wykład fortepianowy” – koncert wybitnego pianisty Kuby Stankiewicza.
Tradycyjnie już uroczystość otworzył JM Rektor prof. Andrzej Kaleta prezentacją inicjatyw naukowych, dydaktycznych i rozwojowych naszej uczelni.

W dalszej części wspólnie świętowaliśmy sukces uhonorowania dr hab. Anetty Zielińskiej, prof. UE tytułem doktora honoris causa, nadanym przez Senat Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego na Ukrainie. Senat Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego wysoko ocenił zaangażowanie prof. Anetty Zielińskiej, jakość trwajacej od 2005 roku współpracy oraz dorobek naukowo-dydaktyczny.
Efektem aktywności prof. Anetty Zielińskiej były m.in.: projekty związane z mobilnością międzynarodową studentów, owocujące wymianą studentów i kadry, kolejnymi edycjami „Szkoły Letniej – Ukraina” i „Szkoły Zimowej – Ukraina”, czy wreszcie umową o podwójnych dyplomach między obu naszymi uniwersytetami.
O roli tej współpracy, szczególnie ważnej dla Ukrainy w obecnej sytuacji politycznej w relacjach z Rosją, mówił prof. Grygorii Monastyrskyi – dyrektor Naukowego Instytutu Zarządzania Projektami, gość z Tarnopolskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego na Ukrainie.
Profesor Anetta Zielińska w swoim wystąpieniu mówiła nt. gospodarki obiegu zamkniętego, założeniach jej funkcjonowania i modeli wykorzystywania produktów oraz korzyści ekonomicznych i ekologicznych jej wprowadzenia.

Podczas uroczystości nagrodzono odznaczeniami i medalami pracowników naszego Uniwersytetu.

Mirosław Ziajka – Dyrektor Generalny Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wręczał  odznaczenia i medale przyznane przez Prezydenta RP i Minister Edukacji Narodowej.

Medal Srebrny Krzyż Zasługi przyznano dr hab. Marii Węgrzyn, prof. UE za dorobek naukowo-dydaktyczny oraz m.in. za bardzo aktywne działania na rzecz poprawy organizacji i funkcjonowania opieki zdrowotnej w Polsce.
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
  • dr hab. Marek Nowiński, prof. UE
  • Leszek Jóźwiak
  • Janusz Kosiba
  • Jerzy Kozłowski
  • Janusz Kwaśniewicz
  • Witold Maciak
  • Barbara Mooss
  • Ryszard Nowacki
  • Andrzej Palczyński
  • Grzegorz Pitak
  • Ireneusz Pitera
Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczone zostały:
  • dr hab. Teresa Orzeszko, prof. UE
  • dr Krystyna Gilga
  • dr Agnieszka Stanimir
  • dr Sabina Zaremba-Warnke
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymali:
  • dr hab. Joanna Krupowicz, prof. UE
  • dr inż. Jerzy Ładysz
  • dr hab. Katarzyna Piórkowska, prof. UE
  • dr hab. Arkadiusz Piwowar, prof. UE
  • dr hab. Radosław Rudek, prof. UE
Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczone zostały:
  • dr hab. Teresa Orzeszko, prof. UE
  • dr Barbara Mróz-Gorgoń
  • dr Sylwia Wrona
W finale Święta Uczelni odbył się „wykład fortepianowy”.
Kuba Stankiewicz – kompozytor, muzyk jazzowy oczarował nas interpretacjami muzyki filmowej. Zagrał także utwór Ludomira Różyckiego – Walc z opery Carmen.
Wyjątkowość koncertu wynikała z faktu, że było to wykonanie – pierwsze od ponad sześćdziesięciu lat – na odrestaurowanym, zabytkowym, dziewiętnastowiecznym  fortepianie Blüthner, na którym grał i tworzył Ludomir Różycki, polski kompozytor, dyrygent, a także wybitny pedagog.

Przez wiele lat fortepian stał w Domu Pracy Twórczej w Zachełmiu. Przed kilku laty przewieziony został do Wrocławia. Dzięki zaangażowaniu Anny Grabowskiej-Borys,dyrektor Chóru Ars cantandi i prof. Jerzemu Niemczykowi, prorektorowi ds. Nauki oraz wpłatom naszych pracowników i dofinansowaniu uczelni udało się zebrać kwotę, dzięki której odzyskał piękne brzmienie i wspaniały wygląd.

Lucyna Wasylina, fot.: Paweł Mildner, Stanisław Dziągwa,Tamara Chorążyczewska