Jak fortepian po uczelni wędrował

Data opublikowania: 26.02.2019 | aktualizacja: 27.02.2019

26 lutego 2019 roku studenci po raz ostatni mieli okazję wysłuchać wykładu o ekonomii w sali A214 w towarzystwie fortepianu Ludomira Różyckiego. Od dziś ten piękny instrument, odrestaurowany także dzięki datkom pracowników, znalazł swoje godne miejsce – aulę w Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Spiritus movens tej muzycznej inicjatywy był profesor. Jerzy Niemczyk, prorektor ds. nauki,  a w przywróceniu fortepianu dla uszu świata miała ogromny wkład Anna Grabowska-Borys, dyrygent chóru Ars Cantandi.

Pod nadzorem restauratora, stroiciela i opiekuna naszego fortepianu Jarosława Musiała i dzięki wytężonym siłom pracowników firmy przewozowej ten (niemal 300-kilogramowy) skarb przefrunął z budynku A1 do budynku CKU.

Instrument przywędrował do Wrocławia z Zachełmia. Tam w latach 1947–1952 mieszkał polski kompozytor Ludomir Różycki wraz z rodziną. Muzyk zmarł nagle w wieku 69 lat, a  w 1967 roku willa została przekazana pod opiekę naszej uczelni.

Już niedługo, w czasie Święta Uczelni (7 marca 2019) na fortepianie zagra  światowej klasy jazzman Kuba Stankiewicz. Zaproszenie nasze wydarzenie przyjęła również prawnuczka kompozytora, Ludomira Różyckiego, pani Ewa Wyszogrodzka.

Instrument czekał na ten dzień 67 lat! A my nie możemy doczekać się tej muzycznej uczty.

Fortepiany migrują – idzie wiosna.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z przeprowadzki fortepianu.

tekst i zdjecia: Tamara Chorążyczewska