50 lat - piękny wiek

Data opublikowania: 19.10.2018 | aktualizacja: 07.11.2018

Najbardziej wysunięta na południe polska placówka edukacyjna – jeleniogórski wydział Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze – 1 października 2018 roku rozpoczęła cykl wydarzeń jubileuszowych.
Pierwsza inauguracja roku akademickiego jeleniogórskiej Filii z udziałem 164 studentów odbyła się w 1969 roku a w 2018 roku upływa 50 lat działalności naszej jeleniogórskiej placówki.

Historia Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze rozpoczęła się już wcześniej, bo w 1959 roku, od utworzenia w tym mieście Punktu Konsultacyjnego Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 1969-1982 funkcjonowała w Jeleniej Górze Filia Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu, a od 1974 roku została powołana do życia Filia Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu.

Jubileuszowa Inauguracja roku akademickiego 2018/2019 na Wydziale EZiT w Jeleniej Górze
5.10.2018 r. już po raz 50-ty w auli Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze uroczyście i w zgodzie z tradycją rozbrzmiała pieśń Gaudeamus igitur. Były przemówienia, immatrykulacje, wręczenie nagród, wspomnienia i elementy artystyczne. Po zakończeniu inauguracji JM Rektor i Dziekan Wydziału uroczyście otworzyli wystawę jubileuszową w gmachu Wydziału, prezentującą jego historię i dokonania (przygotowaną przez pracowników Archiwum uczelni)
Szczegółową relacja z jubileuszowej inauguracji roku akademickiego 2018/2019 na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze przeczytacie Państwo na stronie Wydziału.

Wystawa na Placu Ratuszowym
1.10.2018 r. na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze została uroczyście otwarta wystawa „50 lat uczelni ekonomicznej w Jeleniej Górze”, przedstawiająca historię rozwoju Wydziału w ciągu minionego półwiecza.
logo-ae-jelonka_kopia
Wystawę zorganizowano dzięki dużemu wsparciu ze środków budżetu Miasta Jeleniej Góry, Władz Jeleniej Góry i Jeleniogórskiego Centrum Kultury. Wystawę otworzyli: Dziekan Wydziału dr hab. Elżbietą Sobczak, prof. UE wraz z Zastępcą Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Piotrem Paczóskim, absolwentem jeleniogórskiego Wydziału. Symbolicznie przecięcie zielonej wstęgi (kolor zielony jest kolorem „rozpoznawczym” Wydziału EZiT wśród pozostałych, wrocławskich wydziałów Uniwersytetu Ekonomicznego) odbyło się w towarzystwie pracowników Uczelni, w tym emerytowanych, obecnych i byłych władz Wydziału, przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Wrotniewskiego oraz przewodniczącego Rady Menedżerów Biznesu i Administracji przy jeleniogórskim Wydziale Huberta Papaja.

Relacja z otwarcia jubileuszowej wystawy na jeleniogórskim Placu Ratuszowym

Wszystko zaczęło się 50 lat temu
Historia jeleniogórskiej uczelni ekonomicznej to ciąg zdarzeń niemożliwych, które jednak się zdarzyły – wspomina jej absolwent, były prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. – Organizacja uczelni wymaga czasu, na ogół długiego, choćby go liczyć jako okres upływający od podjęcia decyzji rozpoczęcia działalności. Czy możliwe zatem było wykonanie decyzji podjętej 28 kwietnia 1969 roku i rozpoczęcie zajęć 1 października tego samego roku? Oczywiście, tak. Wystarczyło uzyskać lokalizację, przeprowadzić remont, znaleźć odpowiednich pracowników, dokonać naboru studentów i w dniu 1 października można było zainaugurować rok akademicki. Proste!
scan20001
Aby osadzić w czasie te wydarzenia przypomnijmy…
1969 rok przyniósł w Polsce i na świecie pamiętne wydarzenia:ƒƒ
  • 28 marca 1969 – odbyła się premiera filmu Pan Wołodyjowskiƒƒ
  • 22 lipca 1969 – w uroczystych obchodach 25-lecia Polski Ludowej brali udział: Leonid Breżniew, Aleksiej Kosygin, Nikołaj Podgorny, Gustaw Husak oraz Willi Stoph
  • 17 i 18 sierpnia 1969 – Janis Joplin i Jimi Hendrix wystąpili na Festiwalu Woodstockƒƒ
  • 7 września 1969 – Polska pokonała Holandię 2:1 w rozegranym na Stadionie Śląskim meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata
  • 3 października 1969 – oddano do użytku wieżę telewizyjną w Berlinie.

W 1969 roku aglomeracja Jeleniej Góry (z Cieplicami Śląskimi i Sobieszowem) liczyła już około 60 tys. mieszkańców. Zaczęły rodzić się wielkomiejskie i kulturalne aspiracje społeczeństwa, działał już teatr, orkiestra symfoniczna, sieć szkół ogólnokształcących i techników, Szkoła Rzemiosł Artystycznych. W 1969 roku w Jeleniej Górze zlikwidowano komunikację tramwajową.

O jubileuszu i Wydziale

Pół wieku działalności to ważne wydarzenie. Odnotowują je nie tylko media uczelniane.
50lat-logo

Rocznik Jeleniogórski

Zapraszamy do lektury bogato ilustrowanego artykułu o Wydziale, zamieszczonego w jubileuszowym 50. tomie Rocznika Jeleniogórskiego, który został wydany przez Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry (http://tpjg-jgora.pl), obchodzące w tym roku 60-lecie swego funkcjonowania.

W jubileuszowym tomie znalazły się artykuły trojga pracowników Wydziału: dra Marka Obrębalskiego pt. "Strategiczne inspiracje >Tez Jeleniogórskich< po 60. latach" oraz prof. UE, dr hab. Agnieszki Skowrońskiej i dra Franciszka Adamczuka pt. "Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - Jubileusz 50-lecia".

Artykuł autorstwa prof. UE, dr hab. Agnieszki Skowrońskiej i dra Franciszka Adamczuka jest dostępny na stronie .

T. Chorążyczewska