NÁBOJ u ekonomistów

Data opublikowania: 27.03.2018

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu był organizatorem międzynarodowego, prestiżowego konkursu matematycznego NÁBOJ.
Do wybrania tego miejsca na arenę rozgrywek matematycznych przyczynili się pracownicy Wydziału Inżynieryjno Ekonomicznego.

Náboj odbywa się równocześnie w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku, Pradze, Opawie, Bratysławie, Koszycach, Pasawie, Linzu, Budapeszcie, Veszprém, Edynburgu i Konstancy. W każdym z tych miast tworzony jest lokalny ranking drużyn. Uczniowie również mogą porównywać swoje wyniki w rankingu krajowym oraz międzynarodowym.
Rywalizacja  ponad setki  uczestników  wrocławskiego konkursu odbyła się 23 marca 2018 r.  w budynku CKU Uniwersytetu Ekonomicznego.

CZYM JEST NÁBOJ

Náboj to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Celem zawodów jest pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia logicznego i ukazanie uczniom piękna matematyki.

ZADANIA

Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań.

Poziom trudności zadań jest odpowiedni zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny.

18.03.23_naboj_080

KATEGORIE

Drużyny rywalizują w dwóch kategoriach - Juniorzy i Seniorzy. W kategorii Juniorzy mogą wystąpić tylko drużyny, których wszyscy członkowie uczęszczają co najwyżej do pierwszej klasy 3-letniego liceum ogólnokształcącego (lub odpowiedniej klasy innego typu szkoły). W kategorii Seniorzy mogą wystąpić wszystkie drużyny składające się z uczniów jednej szkoły.

18.03.23_naboj_090

ZWYCIĘZCA

W każdej kategorii i miejscu rozgrywania zawodów wygrywa drużyna, która rozwiązała najwięcej zadań. Jeśli wiele drużyn rozwiązało tyle samo zadań, zwycięzcą jest drużyna, która rozwiązała zadanie o największym numerze. W przypadku dalszego remisu, rozstrzyga drugi największy numer rozwiązanego zadania, itd. W przypadku gdy wiele drużyn rozwiązało dokładnie te same zadania, zwycięzca jest wyznaczany na podstawie czasu złożenia ostatniego zadania. W przypadku remisu, decyduje czas złożenia przedostatniego zadania, itd. Taki sam sposób używa się przy rozstrzyganiu kolejności drużyn na dalszych miejscach. Te same zasady obowiązują przy wyznaczaniu krajowych i międzynarodowych wyników.

18.03.23_naboj_120

Lista zwycięzców