Student w najlepszych rękach, czyli Gala BIPS

Data opublikowania: 28.02.2018 | aktualizacja: 02.03.2018

Marzyliście o tym, by Waszą karierą pokierował ktoś, kto odniósł sukces? By podczas studiów pracować pod okiem wybitnych naukowców, a teoria szła w zwartym szeregu z praktyką? Biznesowy Indywidualny Program Studiów (BIPS) adresowany do najlepszych studentów otwiera możliwości ukierunkowania ich ścieżki edukacji oraz kariery w ścisłej współpracy z przedstawicielami świata biznesu i nauki.

Dwudziestu pięciu szczęśliwców – ze stu aplikujących studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – 26 lutego 2018 r. odebrało z rąk JM Rektora listy gratulacyjne, poświadczające ich udział w innowacyjnym, pilotażowym projekcie Biznesowego Indywidualnego Programu Studiów. Od tego momentu, każdy z nich będzie się kształcił pod opieką i tutora, i mentora. Triada student–praktyk biznesu–naukowiec jest najlepszą formułą współpracy, dającą podopiecznemu najszersze możliwości inspirowanego rozwoju.

Galę otworzył JM Rektor prof. Andrzej Kaleta, wskazując, że tych dwudziestu pięciu studentów, bohaterów Gali rozpoczyna nową erę indywidualizacji kształcenia na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
„Zbyt wielu ludzi przecenia to kim nie jest i nie docenia tego, kim jest” – tym zadaniem autorstwa Malcolma Forbesa rozpoczął swoje wystąpienie prof. Bartłomiej Nita, prorektor ds. finansów UEW oraz tutor w programie BIPS. Zadedykował ten cytat obecnym na sali studentom z komentarzem: „Doceńcie przede wszystkim siebie. Dzięki temu programowi wszystko jest w waszych rękach”. Prof. Nita odwołał się również do nieco już wyblakłego modelu relacji mistrz–uczeń, opartego na wzajemnym szacunku, wyrażając nadzieje, że w tym programie odzyska on blask. Swoje wystąpienie zakończył przesłaniem: „Bądźcie otwarci na nowe wyzwania. Enjoy and good luck!”.

„Pierwsza triada” – bez której nie mógłby zaistnieć i zostać wdrożony projekt BIPS, jak określił ich prowadzący Galę Piotr Karolczak z Biura Promocji UEW – czyli dr Sylwia Wrona, dr Anna Witek-Crabb, pracownicy naukowi uczelni oraz Bartłomiej Postek, prezes zarządu firmy Funmedia oraz pełnomocnik rektora ds. kontaktów z biznesem – została powitana przez publiczność gromkimi brawami.
„Co decyduje o sukcesie? Współpraca! Współpraca w obszarze nauki, współpraca w obszarze biznesu. I pomiędzy.” – tak prezes Postek podsumował swoje doświadczenia z przyglądania się modelom biznesowym na świecie.

„Ten program wyzwala ogromną energię. W każdym miejscu, do którego się zgłaszaliśmy, każda osoba, z którą rozmawialiśmy: mentorzy, tutorzy, studenci, a przede wszystkim władze uczelni i pracownicy wszystkich jednostek Uniwersytetu, swoim entuzjazmem dodawali nam nową energię do działania. Dziękujemy!” – powiedziała dr Anna Witek-Crabb.
Piotr Czekierda, menedżer, przedsiębiorca i doradca biznesowy oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Collegium Wratislaviense, w wykładzie inauguracyjnym wyjaśnił różnice w roli tutora i mentora. Wskazał, że główne pytanie, które należy zadać mentorowi brzmi: „Jak ty to robisz?”. Zadaniem tutora jest natomiast stawianie przed podopiecznym wyzwań, które będą motywowały do pracy. Na przykładzie historii Marcina Gortata, najbardziej znanego polskiego koszykarza na świecie, zobrazował jak działa „siła edukacji zindywidualizowanej”.

„Zadaniem mentorów w dużej mierze jest uprościć waszą rzeczywistość. Natomiast tutorzy muszą pokazać wam złożoność zjawisk i działań” – zakończył swoje wystąpienie Piotr Czekierda.
Specjalne podziękowania otrzymali partnerzy Gali i BIPS – Collegium Wratislaviense oraz Bistro Kamienna.
Katarzyna Wołowiec; zdjęcia: Katarzyna Wołowiec, Piotr Karolczak, a także dzięki uprzejmości firmy Vireo Media.