Nacjonalizm, czyli zarządzanie strachem?

Data opublikowania: 21.11.2017 | aktualizacja: 22.11.2017

Wyobraźcie sobie Państwo, że jest 1950 rok, zaczyna się wojna w Korei, Niemcy z trudem podnoszą się po wojnie. Ktoś opowiada wam, że za pięćdziesiąt lat nie będzie istnieć Związek Radziecki, Chiny staną się drugą potęgą gospodarczą świata, a Niemcy uzyskają status dominującej gospodarki europejskiej. Taki człowiek zostałby wyśmiany. A przecież od 1950 roku dzieli nas zaledwie jedno pokolenie. Tymczasem świat zmienił się całkowicie.

Tak rozpoczął swój wykład pt. "Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm. Konsekwencje dla świata i dla Polski" prof. Andrzej Koźmiński. Współtwórca i pierwszy rektor Akademii Leona Koźmińskiego gościł na naszej uczelni 20 listopada 2017 roku.

Wy, młodzi ludzie budujecie sobie dziś plany na przyszłość.

Tymczasem za pięćdziesiąt lat ten świat będzie z pewnością zupełnie inny - kontynuował myśl prof. Koźmiński. - Będę dziś mówił o sprawach, które nieco odbiegają od mojej tematyki dotyczącej zarządzania, albowiem uważam, że musimy zwracać uwagę także na tematy ogólniejsze.

Po tym wstępie, skierowanym wprost do licznie zgromadzonych studentów, Profesor krótko - wykład miał formę 45- minutowego wykładu - treściwie nakreślił podłoże narodzin tzw. nowego nacjonalizmu.

Zarządzanie strachem stało się obecnie bardzo efektywnym sposobem zarządzania.

Warto pamiętać, że Psychologia tłumu Gustawa Le Bona była ulubioną książką Józefa Stalina - przypomniał mówca. Nie zabrakło diagnozy ekonomicznej narodzin tzw. nowego pragmatyzmu. Czy pod podszewką tych nowych zjawisk kryje się strach? Strach o miejsca pracy dla dzieci skompromitowanej europejskiej klasy średniej, strach przed nieuniknionymi zmianami gospodarczymi?

Obecnie racjonalność zostaje zastąpiona irracjonalizmem.

Myślenie "polska chata z kraja" jest skrajnie nierozsądne. Większość Polaków jest przeciwko euro, ponieważ została popełniona manipulacja - sugerował i drażnił intelektualnie zgromadzonych mówca. Nic dziwnego, że po zakończeniu wykładu padły z sali pytania o zależność gospodarczą Polski, o Rosję. Profesor z szacunkiem wysłuchał głosu studenta - eurosceptyka. Jako kontrargument podał fakty z historii Stanów Zjednoczonych.

Myślcie samodzielnie. Nie wierzcie nikomu na słowo! Nawet najmądrzejszym profesorom. Tym się różni uczenie od studiowania. Student sam musi wyciągnąć wnioski - zachęcał współtwórca Akademii Leona Koźmińskiego.

Wizyta we Wrocławiu związana była z promocją nowej książki Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm autorstwa prof. Andrzeja Koźmińskiego i Grzegorza Kołodko.

Organizatorami wykładu byli: Akademia im. Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Forum Edukacji Biznesowej.

______________________________________________________________________________________________________

Andrzej K. Koźmiński - ekonomista i socjolog specjalizujący się w problematyce zarządzania i transformacji ustrojowej. W latach 1981-1987 pierwszy demokratycznie wybrany Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca i pierwszy rektor Akademii Leona Koźmińskiego (w latach 1993-2011), obecnie Prezydent tej Uczelni. Autor kilkudziesięciu książek, w tym popularnych podręczników akademickich z zakresu zarządzania.

Tamara Chorążyczewska, fotografie: Piotr Karolczak