Catcher w rzepaku, czyli świat oczami Japonki

Data opublikowania: 16.11.2017

Nie ma jednej prawdy, jest ich tyle, ilu świadków. Nie ma jednego drzewa, jest ich tyle, ilu jego obserwatorów. To główny powidok ze smakowania wystawy fotografii Natsuko Tanake.
Nasz Wrocław w oczach Natsuko to zupełnie inny Wrocław.

Adres WWW: https://www.facebook.com/NT.photo.exhibition

Natsuko Tanake jest Japonką, architektką, a od 2015 roku także mieszkanką naszego miasta. Ukończyła studia na Wydziale Architektury Uniwersytetu Tokio Denki, studia magisterskie na tejże uczelni, liczne kursy fotograficzne a  ostatnie pięć lat życia spędziła z rodziną w Europie. Miała czas przyglądać się naszemu europejskiemu krajobrazowi, jeleniom, śniegowi, mgłom…
Z mieszanki obserwacji i japońskiej wrażliwości zrodziły się niezwykłe fotografie.

kadr-natsuko
Szczerze mówiąc, tęsknię za kwiatem wiśni w Japonii.
Czuję wiosnę w Polsce.

14 listopada 2017 roku na wernisażu wystawy Polskie i europejskie krajobrazy oczami Japonki  w wielokulturowy rozgardiasz mieszały się: sushi, marynowany imbir i polskie słodycze, język japoński, angielski i polski. Na otwarcie wystawy przyszli licznie wielbiciele Wrocławia (International Friends of Wrocław) i pracownicy uczelni.
–  To niesamowite, że taka wystawa stanęła na uczelni ekonomicznej – stwierdził jeden z gości.
Niesamowite? O tak! Jak fotografie Natsuko. Dziwne? O  nie.  Biuro Promocji Uczelni od 2013 roku realizuje projekt Ekonomia i sztuka, w ramach którego odbyły się już dwie wystawy malarstwa – prof. Jerzego Korczaka i prof. Antoniego Smoluka z wierszami prof. Stanisławy Bartosiewicz. Tym razem chcieliśmy wypełnić pustą przestrzeń biblioteki pięknem japońskiego kadru. Uniwersytet nie tylko edukuje i prowadzi badania. Jest także miejscem kulturotwórczym.
Wystawa kilkudziesięciu fotografii, która stanęła w sali wystawowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, będzie cieszyć oczy wrocławian do 24 listopada 2017 roku. Jest dostępna od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-17.30.

W fotografiach Natsuko Tanake zachwyca ogrom nieba, urzeka kompozycja, delikatność i malarskie ujęcie tematu.
Tytułowy catcher to widziany z okna uczelni… Sky Tower. Jak wielki łapacz snów wyłania się na szóstym (może siódmym?) planie kompozycji, której podstawę tworzy łan rzepaku.

Natsuko podpisała fotografię tak:
Za polem rzepaku jest miasto, w którym mieszkam.

Zdjęcia z otwarcia wystawy
Tamara Chorążyczewska, fotografie w galerii: Piotr Karolczak