Prezes Zarządu BFG Zbigniew Sokal z wizytą na uczelni

Data opublikowania: 08.11.2017 | aktualizacja: 19.11.2017

Zdzisław Sokal, prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego był gościem naszej uczelni 8 listopada. Zaproponowany temat wykładu Dlaczego system finansowy w Polsce jest stabilny zachęcił wielu studentów do wysłuchania opinii o miejscu polskiej gospodarki na tle gospodarki światowej i europejskiej, o bezpieczeństwie w polskim sektorze finansowym.
W ocenie Zdzisława Sokala wskaźniki ekonomiczne pokazują dobrą kondycję naszej gospodarki, zauważalna jest tendencja rozwojowa: wzrost PKB, spadek bezrobocia.
Podczas wystąpienia zasygnalizowany został też temat perspektyw dla Unii Europejskiej i przyszłości strefy euro. W opinii Zdzisława Sokala, Polska nie powinna jeszcze wprowadzać waluty euro, korzystniejsze bowiem dla naszej gospodarki jest utrzymanie własnej polityki monetarnej.
Zdzisław Sokal mówił także o sieci bezpieczeństwa finansowego w Polsce i, m.in. roli Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Wdrożony został  mechanizm przymusowej restrukturyzacji na potrzeby prowadzenia działań naprawczych w odniesieniu do instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych. – Bankowy Fundusz Gwarancyjny posiada obecnie zestaw skutecznych instrumentów, które pozwolą na podjęcie szybszej i skutecznej interwencji wobec zagrożonego podmiotu dla zapewnienia ciągłości realizacji funkcji mających znaczenie dla klientów tego podmiotu i gospodarki. Koszty przymusowej restrukturyzacji w pierwszej kolejności powinny obciążać właścicieli i wierzycieli podmiotu. Znowelizowana ustawa wymogła utworzenie specjalnych funduszy przymusowej restrukturyzacji, na które składają się wszystkie podmioty objęte zakresem podmiotowym ustawy, z których finansowane będą działania Funduszu. Dzięki temu ryzyko konieczności zaangażowania środków budżetowych, a więc ponoszenia kosztów przez podatników, zostało ograniczone.
W czasie przeznaczonym na pytania uczestnicy spotkania poruszyli m.in. kwestię repolonizacji banków.
- W jakim stopniu kapitał sektora bankowego powinien być polski? Moja opinia w tej sprawie ewoluowała. Jakiś czas temu polski system bankowy był  zacofany. Skorzystaliśmy z oferty banków zagranicznych, ich udział osiągnął pułap ponad 70%. Obecnie mamy inną już sytuację rozwoju. Warto więc porównać dane z innych europejskich krajów: Niemiec, Francji, Belgii. Tam kapitał krajowy stanowi około 70%. Powinniśmy i chcemy podobny efekt osiągnąć w Polsce.

Prezes Zarządu Zdzisław Sokal, kończąc swoje wystąpienie zachęcał studentów do zapoznania się z działaniami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (na stronie www.bfg.pl)  oraz do poszukiwania tam propozycji staży.
Wykład prezesa Zdzisław Sokola współorganizowało Forum Edukacji Biznesowej działające na naszej uczelni.

Fragmenty wystąpienia zarejestrowane przez KampusTV
Lucyna Wasylina, fot. Piotr Karolczak