Noc Laboratoriów, noc odkryć

Data opublikowania: 16.10.2017

Sobotniej nocy 14 października 2017 r. światła w  budynkach E i H Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu  paliły się do późnych  nocnych godzin.
– To? To jest pyszna serwatka. Została nam z produkcji serów.
– Żałujemy, że nie mogliśmy być i na dżemach, i na produkcji piwa, i na serach.
– To jest jajko, w skorupce, takie miękkie, bo długo leżało w  occie.
Takimi właśnie wrażeniami dzielili się uczestnicy organizowanej na naszej uczelni po raz pierwszy, a we Wrocławiu już po raz trzeci, Nocy Laboratoriów.

Noc Laboratoriów. Nie prześpij tego! – apetyty wrocławian już od miesiąca pobudzały wszechobecne w mieście plakaty wydarzenia, którego organizatorem jest Nokia Networks. Wydarzenie promowała także akcja informacyjna w mediach i wystawa „Wrocławskie Laboratoria” na ulicy Oławskiej. Nic dziwnego, że zapisy na 12 pokazów (jeden w dwóch odsłonach – dla przedszkolaków i dla szkolniaków) przygotowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przebiegły błyskawicznie.

"W ramach Nocy Laboratoriów wrocławskie firmy i organizacje zapraszają mieszkańców stolicy Dolnego Śląska do zwiedzania przestrzeni, w których na co dzień trwają prace badawcze nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami w obszarach technologii, chemii, biologii i innych obszarów nauki." Wśród 16 organizatorów tegorocznej Nocy laboratoriów znalazły się także: Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet SWPS Wrocław, Humanitarium, Hydropolis, Uniwersytet Medyczny, EIT+ oraz Wrocławski Park Technologiczny.

W trakcie pierwszej ekonomicznej Nocy Laboratoriów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu nasze laboratoria odwiedziło ponad 200 osób.
Uczestnicy mogli zapisać się na 11 pokazów:
Domowe sery,
Jaka jest jakość  wody do picia?,
Mikroświat w obiektywie mikroskopu,
Żywność w laboratorium,
Warsztaty piwowarstwa,
Gluten i zdrowie,
Pomiary (nie)takie straszne,
Daj się porwać w świat eksperymentowania od najmłodszych lat,
Co drzemie w dżemie, czyli o trwałości barwy owoców,
Tajemnice żywności badane w laboratorium,
I ty możesz zostać chemikiem.

Mogli na nich dowiedzieć się m.in. o tym, co nadaje barwę truskawkom? Czy chlorofil jest zawsze zielony? Jak łatwo i szybko usunąć plamy z czarnych jagód? Jak upiec idealny chleb, zrobić niebiańską chałwę? Jak uwarzyć znakomite piwo i do tego zbadać jego moc? Czym różni się woda spożywcza i wodociągowa? Czy można mieć wulkan w domu? Czy istnieje ciecz, po której można biegać? Odwiedzili przy tym specjalistyczne pracownie, poznali  chemiczną terminologię i posługiwali się nowoczesną aparaturą badawczą.

– Na pewno przyjdę tu na studia! – wysapała zachwycona 9-letnia Magda. Jej siostra jest zadeklarowaną przyszłą studentką medycyny, ale z pokazu Tajemnice żywności badane w laboratorium wyszła równie podekscytowana.
– Więcej wybuchów! Więcej zapachów! Więcej eksperymentów w parach! – powtarzały się sugestie, pozostawione w ankietach, które wypełniali nawet najmłodsi uczestnicy pokazów Nocy Laboratoriów, choć oczywiście na uczelni gościły w asyście rodziców, którzy także się nie nudzili.

– Powtórzę co najmniej dwa eksperymenty z żywnością w domu, tylko... zrobię to w wannie, nie mam domowego laboratorium – obiecywała jedna z mam.
– Bardzo wam dziękuję, to wspaniała przygoda. Dowiedziałam się o Nocy ze strony internetowej Gazety Wrocławskiej – entuzjastycznie dziękowała za naukowa przygodę przyjezdna pasjonatka eksperymentów i wydarzenia Co drzemie w dżemie, czyli o trwałości barwy owoców.

– Nie wiedzieliśmy, że Uniwersytet Ekonomiczny ma takie laboratoria – dziwiło się wielu dorosłych gości.
To pewne, po tej nocy wszyscy nasi goście – mali i duzi – obdarowani informatorami o uczelni, jak najlepsi ambasadorzy marki poniosą wieść o wydziale i laboratoriach Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w szeroki  świat.

Koordynatorem Nocy Laboratoriów na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu była  dr inż. Hanna Sikacz, prodziekan ds. rozwoju i promocji na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym. Wszystkie imprezy Nocy na naszej uczelni przygotowali pracownicy Wydziału IE, wśród nich: dr inż. Marta Wilk, mgr inż. Aniceta Ślęczka, mgr inż. Katarzyna Górska, dr inż. Ewa Walaszczyk, dr inż. Małgorzata Janczar-Smuga, mgr inż. Agnieszka Piekara, dr inż. Mirosława Teleszko, mgr inż. Monika Wereńska-Sudnik, dr inż. Gabriela Haraf, mgr inż. Tomasz Podeszwa, dr inż. Ewa Biazik oraz dr inż. Krzysztof Lutosławski.
W realizacji wydarzenia do późnych sobotnich pomagali także liczni asystenci prelegentów oraz pracownicy Biura Promocji.

Tamara Chorążyczewska, fot. Lucyna Wasylina, Tamara Chorążyczewska