XX Dolnośląski Festiwal Nauki - relacja

Data opublikowania: 24.09.2017 | aktualizacja: 27.09.2017

Ruszyliśmy z wiedzą! W tym roku nasza uczelnia przygotowała ponad osiemdziesiąt imprez.

26-27 września 2017 r.
Wtorek i środa festiwalowa na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu aż kipiały od emocji, wiedzy, ciekawostek i gości.
Grupy przedszkolaków zgodnie mijały się w holu biblioteki z gimnazjalistami i emerytami. Licealiści na pokazach laboratoryjnych otwierali buzie równie szeroko, jak maluchy na bajkowych podróżach po Unii Europejskiej. Chemicy tworzyli związki  i chmury, żywieniowcy zdradzali tajemnice barw warzyw i owoców oraz kuchni dawnego i Wrocławia i Dolnego Śląska. Rachunkowość może być przyjemna, budżetowanie to nieodłączny element pracy menedżera – przekonywali ekonomiści. Starsze dzieci tworzyły własne miasta – wymyślając najpierw strukturę i lepiąc z plasteliny i papieru ich makiety, a głodni wiedzy emeryci  przekonywali się do poszukiwania wiedzy w Internecie. Zadawaliśmy sobie ważkie pytania: Mleko - pić czy nie pić? Czy tylko gorące może świecić? Czy wszystko może być reklamą?

A teraz… Zmęczeni, ale zadowoleni i spełnieni przekazujemy sztafetę Dolnośląskiemu Festiwalowi Nauki w regionie. Pałeczkę przejmuje nasz Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze. Niech moc i mądrość będzie z wami!

dsc07655

25 września 2017 r.
Co decyduje przy selekcji kandydatów do pracy? Czy biały cukier to czarny charakter i zabójca?  Jak brak wody w diecie wpływa na nasze widzenie świata?  To tylko niektóre tematy wywołane przez organizatorów festiwalu w kolejnym dniu imprezy na naszej uczelni.  Nasi goście dowiedzieli się też, że na bezsenność dobra jest... witamina C, a żucie gumy wspomaga myślenie. Najmłodsi używali wszystkich zmysłów do badania właściwości ciastek i jogurtu, a dorośli poznawali nowe zasady żywienia. Oczywiście nie zabrakło chemii. Nie tylko pomiędzy wykładowcami i słuchaczami.

dsc07249
22 września 2017 r.
Dziś gościliśmy i najmłodszych pasjonatów nauki, i młodzież ciekawą tego, czy komputer może zaparzyć herbatę, czy programowanie jest łatwe, jak założyć własną firmę i co jeść, by mieć siłę ją prowadzić.
Bardzo bogaty program przygotował Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny.
Wielu naszych najmłodszych gości po raz pierwszy w życiu odbyło wizytę w laboratorium. Czy wrócą do nas jako studenci?

img_4947

A to dopiero początek naszych imprez. Najwięcej z nich odbędzie się w dniach 25–27 września 2017 r.
_____________________________________________________________________________________________________

16-17 września 2017 r. Park Wiedzy
Pierwsze imprezy XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w ramach Parku Wiedzy już za nami. Park Wiedzy to wstęp do setek wydarzeń naukowych, które od środy będą odbywały się we Wrocławiu, a następnie w całym regionie.
Nasza uczelnia była organizatorem czterech wycieczek, opowiadających o legendach Ostrowa Tumskiego, pozwalających zajrzeć pod mosty i w krypty, by dzieci poznały nasz piękny Wrocław.

img_4928

Tamara Chorążyczewka, fot. Tamara Chorążyczewska, Katarzyna Wołowiec