Fortepian Różyckiego – zgrajmy się, by znowu zagrał

Data opublikowania: 13.04.2017

Piękny, dziewiętnastowieczny fortepian, na którym swoje ostatnie utwory komponował znakomity Ludomir Różycki, znajduje się w posiadaniu Uczelni. Niestety jego lata świetności przeminęły – obecnie wymaga kompleksowej, profesjonalnej i kosztowej renowacji.
Zapewne wielu pracowników Uczelni pamięta, w jak malowniczym otoczeniu usytuowana jest willa „Pan Twardowski” w Zachełmiu. Spędzaliśmy tam weekendy, wakacje, ferie. Niebanalna bryła obiektu przyjmowała nas w swoje staromodne wnętrza, by rekompensatą za wszystkie trudy pracy mógł stać się odpoczynek w urokliwej atmosferze okolic Chojnika.

Zanim od końca lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia willa stała się Domem Pracy Twórczej Uniwersytetu, należała do Ludomira Różyckiego, znakomitego kompozytora, twórcy Młodej Polski w muzyce. Wśród jego twórczości znajdują się opery (m.in. Eros i Psyche, Bolesław Śmiały, Casanova, Pani Walewska), poematy symfoniczne (m.in. Król Kofetua, Warszawa Wyzwolona), preludia, sonety, pieśni.

002a

Willa, górująca nad miejscowością Zachełmie, została odkupiona przez Uczelnię – wraz z wieloma pamiątkami po zmarłym w 1953 r. kompozytorze, w tym z fortepianem. Inicjatorem pozyskania obiektu był ówczesny rektor, prof. Józef Popkiewicz, prywatnie wielki miłośnik gór i muzyki. Dom Pracy Twórczej służył naszym pracownikom aż do sprzedaży w 2014 r.

Fortepian kompozytora został wówczas przetransportowany do Wrocławia. W obecnym jednak stanie nie może być wyeksponowany, a tym bardziej służyć nam podczas uroczystości, koncertów i kameralnych spotkań.

Dlatego liczymy na Państwa pomoc w odnowieniu tego pięknego instrumentu, by ponownie mógł rozbrzmiewać, m.in. w akompaniamencie naszemu wyjątkowemu chórowi Ars Cantandi.

Dobrowolnych wpłat na ww. cel można dokonywać na konto:

07 1090 2529 0000 0006 3400 0503 Bank Zachodni WBK S.A. 17 O/Wrocław Uniwersytet
Ekonomiczny we Wrocławiu 53-345 Wrocław ul. Komandorska 118/120
– z dopiskiem: Fortepian Różyckiego – odnowa.

*Za pomoc w przygotowaniu materiału dziękuję Panu Wojciechowi Wachowiczowi, dyrektorowi administracyjnemu Wydziału Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze.

Katarzyna Wołowiec