Studenci wiedzą jak etycznie działać w biznesie

Data opublikowania: 24.05.2018 | aktualizacja: 25.05.2018

Zespół studentów pierwszego roku Master Studies in Finance w składzie: Karolina Bajorek, Michał Kazan, Tomasz Olejarski i Michał Szczepanik zajął drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie z etyki pt. Ethics Challenge organizowanym przez CFA Society Poland.
W konkursie polegającym na rozwiązywaniu przypadków z etyki finansów uczestniczyło 19 drużyn z polskich uczelni.

Studenci Master Studies in Finance Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w rywalizacji z 18 drużynami w konkursie organizowanym przez CFA Society Poland wspólnie z Komisją Nadzoru Finansowego zostali laureatem drugiego miejsca.

Zapytaliśmy Michała Kazana o wrażenia z konkursu1cfa-ethics-challenge-zespol-n_0

Skąd dowiedzieliście się o konkursie, jak skompletowaliście drużynę?

O konkursie dowiedziałem się z gazety "Puls Biznesu", gdzie ukazał się artykuł przedstawiający jego ideę. Wtedy jeszcze nie myślałem, aby wziąć udział w konkursie. Dopiero sugestia prof. Tomasza Słońskiego mnie zmotywowała. Zdecydowaliśmy się wystawić uczelnianą drużynę, jej opiekunem został pan Profesor. Kompletacja drużyny była łatwym zadaniem. Z Tomaszem Olejarskim i Michałem Szczepanikiem studiujemy od pierwszego roku studiów i już wspólnie braliśmy udział w kilku konkursach. Karolinę Bajorek poznaliśmy całkiem niedawno, na pierwszym roku studiów drugiego stopnia – Master Studies in Finance. Karolina przygotowuje się do egzaminów CFA, gdzie część pytań dotyczy etyki. Uznaliśmy, że jest osobą jakiej potrzebujemy.

Jakie były wymogi konkursu, na czym polegały Wasze zadania?

Do konkursu zgłosiło się 19 zespołów z całej Polski (tak jak w CFA Research Challenge obowiązuje limit dwóch zespołów z uczelni). Konkurs składał się z dwóch etapów ściśle ze sobą powiązanych. Pierwszy, polegał na przygotowaniu prezentacji uwzględniającej dwa studia przypadków, w których bohaterami byli Doradca Klienta pracujący w banku i Makler Papierów Wartościowych. Następnie, w drugim etapie, 10 zespołów które przygotowały najlepsze prezentacje, spotykało się na finale w siedzibie KNF w Warszawie, aby je zaprezentować przed Jury. Prezentacje przygotowane w pierwszym etapie nie mogły być edytowane przed wystąpieniem w drugim etapie. Dlatego tak ważne było stworzenie dopracowanej, atrakcyjnej i przystępnej wersji prezentacji, która zainteresuje jurorów i umożliwi zakwalifikowanie nas do rundy finałowej. Postawiliśmy na efekt humorystyczny, gdyż negatywne zachowania bohaterów przejaskrawialiśmy pokazując je w formie krótkich scenek. Po każdej scence narratorzy opisywali negatywne zachowania bohaterów oraz przedstawiali, jak powinni się oni zachować, gdyby stosowali standardy etyki. W każdym studium przypadku nie mogło także zabraknąć rekomendacji dla instytucji, gdzie zatrudnieni byli bohaterowie, czyli banku oraz domu maklerskiego, której wdrożenie pomogłoby uniknąć takich zachowań w przyszłości.
cfa-ethics-challenge-zespol-n_2
Niestety główna nagroda, czyli stypendium CFA było przewidziane tylko dla pierwszego zespołu, ale konkurs dostarczył nam sporej satysfakcji. Oprócz bliższego poznania standardów etycznych, mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności prezentując się przed jury oraz odpowiadając na pytania. Jury składało się z członków Komisji Nadzoru Finansowego oraz przedstawicieli CFA Society Poland.
msf_2018_etyka_2
Drużyna w składzie: Michał Szczepanik, Tomasz Olejarski, Karolina Bajorek i Michał Kazan w towarzystwie prof. Krzysztofa Jajugi