Reprezentant Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na międzynarodowym kongresie naukowym UNIV forum

Data opublikowania: 24.04.2018

Podczas międzynarodowego kongresu naukowego UNIVW, odbywającego się w dniach 24 marca – 1 kwietnia 2018 r. w Rzymie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu reprezentował student Paweł Śmietana. Polska reprezentacja liczyła blisko 30 studentów z najlepszych polskich uczelni. W jednej z kategorii Polakom udało się zdobyć pierwsze miejsce.
na zdjęciu: Paweł Śmietana oraz Bartłomiej Bury z certyfikatami uczestnictwa w kongresie
Czym jest UNIV ?ps_1
Każdego roku kongres UNIV przyciąga do Rzymu tysiące studentów z całego świata. Przyjeżdżają, aby poszerzać swoje horyzonty, wymieniać się pomysłami i ideami oraz konstruktywnie dyskutować nad najważniejszymi problemami współczesnego społeczeństwa. Zapoczątkowany w 1968 roku nieustannie zrzesza autorytety wszystkich dziedzin naukowych. Dzielą się swoimi przemyśleniami ze studentami.
ps_2
Główna sala konferencyjna kongresu

Poprzez różne formy udziału, takie jak: prezentacje naukowe, seminaria, case competitions, projekty społeczne, konkursy filmowe, debaty oksfordzkie etc. UNIV stanowi miejsce rozwoju kreatywności i inicjatyw zarówno profesorów, jak i studentów pochodzących z różnych kultur. Ponadto UNIV odpowiada za wydarzenia, takie jak: Audiencja z Papieżem, międzynarodowe get – togheter oraz poznawanie wiecznego miasta.
ps_5Polscy zwycięzcy w kategorii "Experimental and health Sciences"

Ponownie przemyśleć przyszłość
Tak brzmiał temat przewodni tegorocznego kongresu. Oznacza to „zorganizowanie przyszłości w taki sposób aby wielkie pomysły i pragnienia u ich podstaw były oryginalne i autentyczne. Bazując na transparentności i prawdzie możemy stworzyć świat, którego wszyscy pragniemy ” – tak tegoroczne meritum tłumaczą organizatorzy. Polacy brali udział w konkursach na projekty naukowe i społeczne.
Naszą uczelnię reprezentował student pierwszego roku Paweł Śmietana, który wraz ze studentem z Politechniki Warszawskiej Bartłomiejem Burym zaprezentowali ideę interdyscyplinarnej współpracy na rzecz dostępu do opieki medycznej dla najbardziej potrzebujących ludzi.
Praca spotkała się z powszechnym zainteresowaniem i uznaniem. Przedstawiciel reprezentacji Kongo skontaktował się ze studentami aby nawet spróbować wprowadzić tę ideę w życie w jego ojczyźnie. Jednak największym sukcesem polskiej reprezentacji było zdobycie pierwszego miejsca w kategorii Experimental and Health Sciences, a praca nosiła tytuł: „Quantum Revolution. How development of quantum computing and simulating could affect on our lives and fundamental physics research”. Tegoroczny poziom był bardzo wysoki, tylko w wyżej wymienionej kategorii zgłoszono prawie 100 prac!
ps_6

Polscy studenci podczas pogawędki z dr. Mejeresem

Podczas Kongresu można było wysłuchać wystąpień wielu znamienitych osobistości ze świata nauki i biznesu, a nawet z nimi porozmawiać. Swoją wizję przyszłości przedstawił szef departamentu „business development” w Global Thermal Genereation (Enel group) David Post, a Kevin Mejeres, który uczy przyszłych psychologów na Harvardzie opowiedział o tym jak skutecznie pracować i być przy tym wolnym człowiekiem.

ps_7

Reprezentacja UNIVu na audiencji z Papieżem

Główne przemówienie wygłosiła Anna Halpine, założycielka World Youth Alliance, która mówiła o potrzebie zmiany postrzegania godności osoby ludzkiej w kulturze i polityce.
Ponadto studenci i profesorowie mieli możliwość uczestniczenia w audiencji z Papieżem Franciszkiem oraz zwiedzili podziemia Bazyliki św. Piotra. Organizatorzy zadbali również o jedzenie, podczas posiłków spotykali się ludzie z całego świata, można było poznać każdego trochę bliżej.ps_8
Grupa polskich studentów uczestniczących w kongresie

Cenne doświadczenia
Tegoroczny kongres przeszedł już do historii. Polscy studenci wywieźli z Rzymu wiele wspomnień oraz przede wszystkim cenne doświadczenie. Konieczność wystąpienia w języku angielskim przed międzynarodową społecznością naukową, zdobycie międzynarodowych kontaktów, możliwość spotkania z profesorami z poważanych uczelni oraz poszerzenie wiedzy i horyzontów to z pewnością doświadczenia, które wzbogaciły ich nie tylko jako młodych adeptów swoich dyscyplin naukowych ale też jako ludzi, którzy mogą teraz nieco szerzej spojrzeć na świat i nadchodzącą przyszłość.