Biblioteka Główna ostrzega - lenistwo nie popłaca. O finansowych konsekwencjach nieterminowego oddawania książek

Data opublikowania: 06.02.2018

W kwietniu 2017 roku Portal informował o planowanym przez naszą Bibliotekę Główną wprowadzeniu regulaminowych opłat za nieterminowo oddawane książki.

Słowo stało się ciałem. Poinformowała nas o tym  Komunikacja Wewnętrzna w mailu z dnia 2 lutego 2018 roku o treści:
Szanowni Państwo,
przypominamy, że na stronie internetowej UE → pracownicy → informacje dla pracowników →  Zarządzenia i Pisma Okólne Rektora oraz komunikaty Prorektorów  znajduje się Zarządzenie Rektora UE nr 1/2018 z  dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie wprowadzenia w życie Regulaminu udostępniania zbiorów Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Co grozi czytelnikom-leniuchom?
Biblioteka dysponuje blisko połową miliona woluminów. Poza nielicznymi przypadkami, większość książek można wypożyczyć na 26 tygodni.  Dodatkowo istnieje możliwość prolongaty terminu zwrotu książki (przedłużenia). O zbliżającym się terminie zwrotu Czytelnik jest informowany mailem. Po tym terminie zaczyna być naliczana kara – 1 zł od książki za kolejny tydzień.

Od kiedy zaczyna się naliczanie kar?
Godzina zero wybija 12 lutego 2018 roku (poniedziałek). O godz. 0:01 rozpocznie się naliczanie kar.
Do tego momentu każdy, kto odda długo przetrzymywaną  książkę, nie jest jeszcze dłużnikiem, tylko leniuchem. Jak informuje nas pracownica biblioteki: Już w ostatnią sobotę  sporo osób oddawało książki. Co niektórzy obudzili się i w te pędy oddawali przetrzymane woluminy, aby nie wpaść w pułapkę finansową. Wszyscy byli zadowoleni, że biblioteka wysłała mailing w tej sprawie.

Sprawdź skrzynkę pocztową
Biblioteka w dniu 2.02.2018 o godz.15:40 rozesłała informacje do czytelników o zmianach w regulaminie i przywróceniu opłat za nieterminowy zwrot książek. Jeśli w skrzynce pocztowej nie pojawiła się ta informacja, to warto sprawdzić jaki adres mailowy podaliście na swoim koncie bibliotecznym. Warto też sprawdzić, czy nasze konto w bibliotece nie jest zablokowane, a jeżeli tak, to z jakiego powodu.

Ile zapłacimy za przetrzymaną książkę?
Opłata to złotówka za każdy tydzień przetrzymania książki.
Przykład:
5 książek – 5 zł za każdy tydzień zwłoki

Kiedy opłata za nieterminowy zwrot książki przestaje wzrastać?
Po zwróceniu jej do biblioteki lub w przypadku zgubienia książki – po zgłoszeniu tego w wypożyczalni i uregulowaniu zobowiązań wobec biblioteki.

A co z czytelnikami biblioteki wydziału w Jeleniej Górze?
Rozliczają się w swojej bibliotece wydziałowej.

W jaki sposób można zapłacić karę?
Przewidziane są następujące formy płatności – kartą na terminalu i przelewem na podane konto.

Jak zapłacić przelewem?
Jeśli płacimy przelewem to:
- dla czytelników Biblioteki Głównej we Wrocławiu jest to konto:
Bank Pekao S.A.
ul. Grzybowska 53/57
w tytule wpłaty należy wpisać: opłata za ..., imię i nazwisko czytelnika.
Potwierdzenie płatności należy pokazać dyżurnemu bibliotekarzowi przy wypożyczaniu lub przesłać na maila wypozyczalnia@ue.wroc.pl

- dla czytelników Biblioteki Wydziału w Jeleniej Górze jest to konto:
BZWBK
Jelenia Góra
34 1090 1997 0000 0005 2800 0070
w tytule wpłaty należy wpisać: opłata za ..., imię i nazwisko czytelnika.
Potwierdzenie płatności należy pokazać dyżurnemu bibliotekarzowi przy wypożyczaniu lub przesłać na maila wypozyczalniaJG@ue.wroc.pl

Czy można płacić kartą?
Tak. Terminale zostały zamontowane:
- w Bibliotece Głównej  na 1. piętrze SWD (Strefa Wolnego Dostępu),
- w bibliotece Wydziału w Jeleniej Górze (w wypożyczalni) w pokoju 79a

Od jakiej kwoty można płacić kartą?
Można zapłacić kartą już od minimalnej kwoty, czyli od 1 zł.

Czy tylko studenci płacą kary za leniuchowanie (przetrzymanie książki)?
Opłaty obowiązują wszystkich bez wyjątku, zarówno studentów jak i pracowników.

Uwaga!
Planowane jest także naliczanie kar od studentów, którzy nie wypożyczyli w ostatnim roku kalendarzowym żadnej książki:)
Lenistwo nie popłaca.

Ot, taki żart.